استابلایزر

استابلایزر چیست؟

استابلایزر چیست؟

 معرفی استابلایزر

استابلایزر وسیله برقی است که به صورت خودکار تثبیت کننده ولتاژ AC یا تثبیت کننده ولتاژ و یا تنظیم کننده ولتاژ نامیده می شود. استابلایزر جهت جلوگیری از نوسان و پرش های ناگهانی برق شهری (V220 ) و برق سه فازاستفاده می‌شود. از این وسیله برای محافظت از کلیه ی لوازم برقی و صنعتی استفاده میگردد .از استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ می توان در مصارف خانگی نیز استفاده نمود که از آن به عنوان استابلایزر خانگی یا ترانس خانگی یاد می شود .استابلایزر در واقع به صورت خودکار یک تثبیت کننده ولتاژ است.

برای مشاوره و خرید انواع یو پی اس و استابلایزر با شماره تلفن 88447000-021 با ما در ارتباط باشید.

این وسیله حفظ یک سطح ولتاژ ثابت، با حمایت از تجهیزات در برابر ولتاژ موج، بیش از ولتاژ تحت ولتاژ، صاف، نویز، ضربه را تامین می کند. استابلایزر با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاز ورودی را اندازه گیری میکند. استابلایزر با توجه به کاهش یا افزایش ولتاژ در ورودی را تشخیص میدهد. این وسیله در خروجی ولتاژ V220 یا 380Vثابت با دقت %1 و به صورت خطی و پیوسته  ارائه می دهد. استابلایزر با داشتن هسته ی حلقوی از جنس مس و جاروبک ذغال با چرخش بر روی سطح هسته ی حلقوی خروجی ثابت ارائه می دهد.

 

استابلایزر چیست؟

 

 

وظایف استابلایزر

استابلایزر وظیفه تنظیم ولتاژ نوسان قدرت ورودی و خروجی ولتاژ ثابت، مانند 220V یا 230V برای تک فاز و 380V یا 400V برای سه فاز را دارد.محدوده نوسان در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است.برای بسیاری از کشورهای آفریقایی، ولتاژ به طور گسترده ای نوسان از 100V به 270V، و یا حتی کمتر از 90V است بنابراین، اگر کشورهای فوق از ولتاژ ناپایدار رنج می برند، باید تثبیت کننده های ولتاژ برای لوازم خود و یا یک AVR بزرگ برای خانه خود تهیه نمایید. استابلایزر همیشه یک گارد امنیتی برای حفاظت از استفاده های مسکونی و استفاده های صنعتی است که در آن برق ناپایدار است.

استابلایزر یا همان ترانس محافظ برق به دو دسته تقسیم می گردد: استابلایزر

دسته اول استابلایزرهای رله ای(استابلایزرهای پله ای) است. طریقه ی کارکرد این نوع استابلایزرها تنظیم ولتاژ با دقت 10V می باشد.این نوع دستگاه با سری AVRشروع می گردد و شامل آمپرهای 2 الی 32 آمپر خانگی (استابلایزر خانگی یاترانس خانگی) و در مدلهای صنعتیاز 9 تا 20 آمپر می باشد.

دسته دوم استابلایزرهای SERVOE این نوع استابلایزرها با داشتن سیستم حلقوی و بردمیکروپروسسوری و تنظیم ولتاژ با دقت 1V می باشد.با سری STB-11 در مدل های تک فاز و مدل های سه فاز با سری STB-33 ارائه می گردد. این نوع استابلایزرها در رنج وسیع از 6A تا 80A در مدلهای تک فاز و سه فاز از 9A تا 600A ارائه می‌گردد.به طور کلی تثبیت کننده ولتاژ می توانند به انواع استابلایزر خانگی یا ترانس خانگی ، استابلایزراداری ، استابلایزر تکفاز ، استابلایزر سه فاز ، استابلایزر صنعتی و … تقسیم شوند.

برای مشاوره و خرید انواع یو پی اس و استابلایزر با شماره تلفن 88447000-021 با ما در ارتباط باشید.

چرا باید از استابلایزرها استفاده کنیم؟

تحقیقات انجام شده نشان می دهد عمده ترین عوامل خرابی لوازم برقی، نویزها هستند. همچنین نوسانات و قطع و وصل ناگهانی ، کم و زیاد شدن ولتاژ و مشکلات دیگر برق شهر از عوامل دیگر است. آسیب های بوجود آمده توسط عوامل ذکر شده عمدتا ً در قسمت های حساس و گران قیمت دستگاه است.

این عوامل در قسمت موتور ، کمپرسور، لباسشوئی، کولر گازی، دستگاههایCNC، دستگاههایPLC مورد استفاده قرار میگیرد.

دستگاههای چاپ و برش، دستگاههای پزشکی، دستگاههای بافندگی و غیره از عوامل دیگری است که مورد استفاده قرار می گیرد .به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی خانگی ( استابلایزر خانگی ) و اداری بایستی از استابلیزر استفاده کرد.

مخصوصا در کولر گازی ، یخچال ، لباسشویی ، سیستم صوتی و تصویری و کامپیوت حتما ً باید از دستگاههای استابلایزر استفاده نمود.فروشندگان و تولید کنندگان این لوازم در قبال اشکالات به وجود آمده در دستگاه های فاقد استابلایزر هیچ گونه گارانتی و ضمانتی ارائه نمی نمایند.

دیدگاهی در مورد “استابلایزر چیست؟

  1. امین گفت:

    خیلی کاربردی بود ممنون

  2. علی گفت:

    تعمیرات هم دارین؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *