باتری دستگاه یو پی اس

باتری یو پی اس

باتری ups و به طور کل دستگاه ups به شکل معمول برای محافظت از رایانه ها، مراکز داده، تجهیزات مخابراتی و یا سایر تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد، در صورت قطع ناگهانی جریان برق بسیاری از سازمانها، ادارات، شرکت ها و موسساتی که از تجهیزات الکترونیکی استفاده می کنند با صدمات، تلفات و شاید خسارت های جبران ناپذیری مواجه شوند، در این شرایط به نقش مهم انواع دستگاه های یو پی اس پی می بریم.
باتری ups از مدت قطع جریان برق نسبت به میزان آمپر باتری مصرفی به شما فرصت میدهد تا اطلاعات و داده هایتان را ذخیره کنید و با خیال راحت از برنامه خارج شوید قبل از اینکه منبع انرژی باتری ups تمام شود.
در طول وصل برق شهر دستگاه UPS از برق شهر برای شارژ باتری ها استفاده می کند و در کنار آن از طریق همان برق تجهیزات الکتریکی وصل شده را نیز تغذیه میکند.  پس از قطع برق باتری های ups به صورت منبع وارد شبکه می شوند و برای مدت زمان کوتاهی تجهیزات را تغذیه میکنند.

هنگامی که باتری  در سیستم از یک سطح شارژ خاص معمولا 20 درصد میزان شارژ تنزل پیدا می‌کند یو پی اس سیگنال ضعیف بودن یا low battery را می‌ فرستد.
این هشدار به صورت بوق ممتد برای کاربر قابل تشخیص خواهد بود که در صورت ادامه استفاده از یو پی اس موجب خاموشی دستگاه به صورت اتوماتیک خواهد شد.

محصولات باتری

باتری یو پی اس
  • epsogroup-battery-makelsan-ups-power-suppliesباتری یو پی اس
  • Charger-battery-makelsan-epsogroup-02باتری شارژر

تفاوت باتری های یوپی‌اس و باتری خودرو

باتری دستگاه یو پی اس

اکثراً در ذهن عموم مردمی که تخصصی کار UPS را دنبال نمی کنند این دهنیت وجود دارد که باتری ups با باتری های خودرو یا موتور موجود در بازار چه فرقی میکند.چون این ذهنیت را دارند که هر نوع باتری ۱۲ ولت و با آمپراژهای مختلف وجود دارند.
در مورد این موضوع توضیح می دهیم که اولاً کلا تکنولوژی ساخت باتری Ups با باتری خودرو متفاوت می باشد البته در این جا بصورت تخصصی این موضوع را توضیح نمی دهیم ولی بصورت ساده توضیح می دهیم که از تکنولوزی ساخت باطری  سیلد لید اسید ساکن مشخص می باشد که باطری ups باید در محل ثابتی قابل استفاده باشد. ولی خوردو در اکثر مواقع در حالت حرکت بوده و باتری ups برای خودرو مناسب نمی باشد و در نقطه مقابل باتری خودرو طوری طراحی شده که مناسب در حرکت خودرو باشد.
و این قضیه را به نوعی می توان توضیح داد که اگر خودرو ما برای مدتی تقریبً طولانی در جای ثابتی حرکت نکند باتری خالی شده و از کار میس افتد پس فرق زیادی بین باطری ups و باتری خودرو وجود دارد.
اما باتری متصل شده به یو پی اس مخصوص ups باید با توجه به اینکه زمان بک آپ یو پی اس با آمپراژ باتری و یو پی اس محاسبه می شود.
به همین خاطر باتری های ups با امپراز های مختلف ساخته می شود و اکثر باتری ها ۱۲ ولتی می باشند.
شدت جریان‌های استاندارد یو پی اس بصورت ۱٫۲AH, 4.5AH ,9AH, 12AH, 18AH, 28AH, 42AH, 65AH, 100AH, 120AH, 200AH
ساخته می شوند.
با محاسبه زمان بک اپ UPS طبق فرمول محاسبه بک اپ یو پی اس به امپراژ دلخواه باتری ups دست پیدا می کنیم طبق توضیحات گفته شده در محاسبه زمان بک آپ ups به آمپراژ باتری مناسب و تعداد باتری نیز دست پیدا میکنیم.

باتری یو پی اس

باتری ups اصلی ترین قسمت یو پی اس را تشکیل می دهد بدون وجود باتری، ups معنا پیدا نمی کند.

این باتری ها باید دارای استاندارد مخصوص هر دستگاه یو پی اس باشند.

باید دقت نمود که باتری های تقلبی یا غیر معمول در دستگاه های یو پی اس استفاده نشود.

باتری های تقلبی علاوه بر این که زود خراب میشوند، به دستگاه نیز آسیب می رسانند.

باتری ها هرکدام دارای طول عمر مختلف می باشند و این امر به کیفیت بانری ها بستگی دارد.

باتری ها در آمپر های مختلف موجود می باشند.

میزان بک آپ بستگی به تعداد باتری و آمپر های آنها دارد.

تعویض به موقع باتری ها موجب حفظ طول عمر یو پی اس می گردد.

چرا که اگر تعویض باتری ها به موقع انجام نشود،

به برد شارژ دستگاه آسیب وارد می شود و سبب خرابی یو پی اس می گردد.

هرچه قدر کیفیت باتری ها بیشتر باشد، شارژ باتری ها سریع تر انجام می شود

و همچنین طول عمر آنها نیز بیشتر می شود و در نتیجه ی این امر قیمت باتری ها هم بالاتر می رود.

شرکت انرژی پردازان سولار صنعت نماینده انحصاری باتری ، یو پی اس و استابلایزر مک پاور می باشد.

برندهای موجود در باتری یوپی اس

برندهای موجود در باطری ups در حال حاضر عبارتند از:
باتری یونیکور کره ای و نارادا چینی، لانگ ، اپتیما و باتریهای ایتالیایی وجود دارند که قیمتهای آنها در بازار متفاوت می باشد و در حال حاظر در کشورمان باتری صبا به عنوان تولید کننده داخلی فعالیت مینمایند.
از روی قیمت باتری نمی توان قضاوت نمود که کدام باتری خوب می باشد.
پارامترهای انتخاب باتری باکیفیت از روی طول عمر باتری و وزن باتری و تکنولوژی ساخت آن و بازدهی BATTERY UPS تا به حال در بازار می باشد.
باتری کره ای یونیکور در حال حاضر در بازار هم با قیمت مناسب ارائه میشود و طول عمر باتری یونیکور ۶ الی ۸ سال می با و دارای ۳ سال گرانتی تعویض می باشد  و باتری یو نیکور باتوجه به سابقه ای که در بازار یو پی اس داشته سهم بزرگی از بازار باتری را هم در داخل و هم در خارج از کشور به خود اختصاص داده است.