محاسبه توان یو پی اس

یو پی اس منبعی تغذیه از نوع الکترونیکی می باشد که مسئولیت عمده آن، فراهم کردن بدون وقفه انرژی مورد درخواست بار مصرفی می باشد، این دستگاه مابین برق شهر (ورودی)و وسایل مصرف کننده برقی جا گرفته افزون بر این بر ثابت سازی و منظم کردن برق کانال یا شبکه بازدارنده ی توانایی نویز و اختلالات کانال و شبکه به لوازم خطیر مصرف کننده می گردد. و نیز یوپی اس (ups) همچون منابع انرژی بدون وقفه با بهره گیری از انرژی ذخر شده در باتری یو پی اس، برق مورد احتیاج لوازم مصرف کننده را فراهم می سازد.

آرمان عمده یک سیستم یوپی اس فراهم کردن یک منبع بدون وقفه انرژی برای لوازمی است که از آن حفاظت می کند.

بستگی به مدل یوپی اس بعضی وقتها کلیدی برای نظارت اینکه کدام یک از منابع انرژی در لحظه ای مورد بهره گیری قرار گیرند ساخته شده اند.این کلید تا اینکه آگاه شد که منبع ورودی گسسته شده است از برق ورودی به برق باتری تعویض می کند و هنگامی که منبع اولیه برق ورودی دوباره وصل شد آن را به برق ورودی وصل می کند.

جهش ولتاژ (power surge)

ولتاژ به میزان ۱۱۰% حالت عادی ، جهش ولتاژبر اثر کاهش ناگهانی میزان مصرف برق ، خاموش شدن تجهیزات ولوازم پر مصرف یا سوئیچ بین منبع تولید برق ایجاد میگردد. نتیجه این حالت آسیب شدید به سخت افزار است.

افت ولتاژ (power sag)

با راه اندازی بارهای بزرگ، خرابی تجهیزات مولد،کافی نبودن نسبت به مصرف ، علاوه بر صدمه زدن برتجهیزات همچنین می تواند باعث خرابی سخت افزارها نیز باشد.

جلوگیری از قطع برق (power outage)

بر اثر حوادثی مانند صاعقه، قطع خطوط انتقال نیرو، تحمیل بار بیش از حد وبلایای طبیعی.

شوک ولتاژ بالا (high voltage spike)

توسط صاعقه ایجاد میگردد و ولتاژ را تا ۶۰۰۰ ولت بالا می‌برد، برای دستگاه های بدون یو پی اس به طور قطع از بین رفتن اطلاعات وخرابی سخت افزار را رابه بار می آورد.

نویزجریان برق (electrical line noise)

می تواند بر اثر امواج رادیویی یا الکترو مغناطیسی که توسط ترانسفورماتورها ، دستگاه های جوش یا صاعقه ایجاد گردد.

کاهش ولتاژ (brownout)

براثر کاهش عمدی ولتاژ جهت تامین برق ساعات پرمصرف با استفاده از لوازم پر مصرف خارج از ظرفیت منبع برق.

تغییر گذرا (switching transient)

اغلب اوقات زمان آن کوتاه تر از از شوک ولتاژ بالا وبه مدت چند نانو ثانیه اتفاق می افتد.

اوجاج موج (harmonic distortion)

منبع تغذیه سوئیچی، الکتروموتور های با دور متغیر ودستگاه های کپی و فاکس یا چابگر های لیزری مثالی از بار مصرف غیر خطی هستند. این پدیده می تواند موجب اختلالات ارتباطی ، بالا رفتن دمای دستگاه ها یا خرابی سخت افزاری گردند.
طراحی شده جهت کامپیوترهای شخصی، مراکز سانترال، شبکه های کامپیوتری متوسط، درب های اتوماتیک، دستگاههای تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ظرفیت پایین، دوربین های مدار بسته، تجهیزات ایمنی-حفاظتی و…

تغییر فرکانس (frequency variation)

بر اثر قطع و وصل ژنراتورها ایجاد میشود، تغییر فرکانس نتایج غیر قابل پیش بینی مانند از بین رفتن اطلاعات ، قفل شدن سیستمها وخرابی سخت افزار رابه بار می آورد.

اجزای اصلی سیستم های یو پی اس

بطور کلی سیستم های یو پی اس از ۴ قسمت اصلی:
باطری مخصوص، یکسو کننده شارژ، تبدیل کنند جریان DC به AC و کلید غیر هادی تشکیل میشود.
اساس کار یه سیستم یو پی اس به این شکل است که میزان بار مصرفی در حالت عادی یه دستگاه الکترونیکی یا رایانه از ورودی AC تغذیه کرده و در این حین قسمت شارژر سیستم یو پی اس با یکسو سازی ورودی جریان AC و نیز تبدیل این جریان به جریان DC باطری یو پی اس را شارژ میکند. حال به محض اینکه برق AC قطع و یا دچار اختلال شود اینوتر دستگاه سریعا” ولتاژ DC باطری یو پی اس را به جریانAC تبدیل کرده و اینگونه بدون کوچکترین وقفه میزان بار مورد نیااز مصرفی را تامین میکند.

اینورتر

نیز قسمتی هم بنام اینورتر(inverter) برای مبدل انرژی DC ذخر شده در باتری به برق AC برای به راه انداختن سیستم شما در همه یو پی اس ها جاسازی شده است.

شارژر یو پی اس

مسلماً برق ورودی شهری، متناوب AC می باشد و لوازم برقی شما از برق متناوب بهره جویی می کنند گرچه همه باتریها برق مستقیم DC پدید می آورند.از این رو بخشی از یوپی اس که شارژر نام دارد کار مبدل انرژی AC به DC برای شارژ باتری ها را عهده دار است .

باتری یو پی اس

یو پی اس طوری طرح ریزی شده که همیشه دو منبع انرژی موجود باشد. اولی منبع انرژی ورودی (برق شهر) و دومی منبعی که در هنگام قطع برق ورودی وارد سیستم برق رسانی می شود و به آن منابع ثانویه یا باتری یو پی اس می گویند.